ORJİNAL TİRAMİSU


Tatlıya olan sevgim ayrıdır sütlü tatlılara olan sevgim apayrıdır bir de bunlar içinde TİRAMİSU’ya olan hayranlığım..kelimeler kifayetsiz kalır
🤤
Bu tiramisu muhallebili olan kopyalarından değil, basbayağı orjinali. Orjinali ama yumurtasıda çiğ olanından değil tabi ki. Roma’da yiyip ayılıp bayıldığımın tat olarak ta kendisi ! Bence kesinlikle deneyin, denettirin.
🤤


Oʀᴊɪɴᴀʟ Tɪʀᴀᴍɪ


•3 yumurta sarısı
•3/4 su bardağı şeker
•250 gram mascarpone
•1 paket krema
•Kedi dili
•2 fincan espresso
•Kakao

Yᴀᴘıʟışı

İçinde kaynayan su olan tencere üzerine koyabileceğimiz bir kaseye yumurta sarılarını alalım, üzerine şekeri ekleyip çırpıcı ile karıştıralım. Tenceredeki su kaynadığında ise bu yumurtalı karışımı tencerenin üzerine koyup benmari şeklinde yumurtaları pişirelim. (suyun kaseye değmediğinden kesinlikle emin olalım!) 8-10 dakika arasında pişmiş olacaktır,bu süre içinde yumurtaları karıştırmayı unutmayın.
Karışımın içindeki şekerin eridiğinden emin olduktan sonra ocaktan alıp soğumasını bekleyelim.Bu sürede başka bir kasede mascarpone peynirimizi mikser ile çırpalım ve soğuyan yumurta ve şeker karışımına ekleyelim, mikser ile çırpalım. Yine başka bir kasede bir paket kremayı katı hale gelene kadar çırpalım kabartalım ve peynirli karışımımıza ekleyelim. Bir spatula ile katlayarak karıştıralım ki kremanın kabarıklığı sönmesin.
İyice karıştıklarından eminden olduktan sonrada tiramisuyu hazırlayacağımız kabımızın tabanına 1-2 kaşık hazırladığımız kremadan sürelim. Ardından kedi dillerini espressoya 1-2 saniye batırıp kabımıza sıra sıra yerleştirelim. Tekrar kremamızı sürelim fakat cömert olalım, bu katta bol krema önemli. Son kat kedi dillerini dizdikten sonrada üzerini streçleyip dolaba kaldıralım en az 8 saat ama bence bir gün dolapta bekletelim. Yemeye karar vermeden önce de üzerine o iştah açıcı görüntüyü veren kakaoyu serpelim. Bayıla bayıla yiyelim
🤤
Afiyet olsun.
🖤